Odszkodowania komunikacyjne są przyznawane osobom poszkodowanym w wypadkach samochodowych. Są to świadczenia finansowe, które mają na celu wynagrodzenie poszkodowanemu szkód wyrządzonych przez sprawcę kolizji lub zminimalizowanie ich negatywnych skutków. Wypłaty odszkodowań komunikacyjnych regulowane są przez przepisy prawa i zależą od okoliczności każdego zdarzenia. Ubezpieczyciele mają obowiązek wypłacać odszkodowania zgodnie z warunkami umowy ubezpieczenia oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Szansa na uzyskanie odszkodowania komunikacyjnego przez poszkodowanego zależy od okoliczności konkretnej sprawy. Osoba, która ucierpiała w zdarzeniu drogowym ma szanse na uzyskanie odszkodowania wtedy, gdy udowodni, że szkoda powstała w wyniku wypadku oraz że jest ona wynikiem działania jego sprawcy. Warto jednak pamiętać, że każda sprawa jest indywidualna i jej ostateczny wynik zależy od różnych okoliczności. W niektórych przypadkach uzyskanie odszkodowania może być szczególnie trudne lub nawet niemożliwe, na przykład gdy sprawca jest nieznany lub gdy poszkodowany sam był odpowiedzialny za zdarzenie drogowe.
Skorzystanie z pomocy dobrego adwokata jest szczególnie ważne w przypadku, gdy poszkodowany chce uzyskać odszkodowanie komunikacyjne, ale spotyka się z trudnościami ze strony ubezpieczyciela. W przypadku skomplikowanych wypadków, w wyniku których doszło do powstania poważnych szkód, takich jak obrażenia ciała lub śmierć, warto skorzystać z pomocy prawnej już na początku procesu, aby uniknąć błędów proceduralnych.
Adwokat od wypadków to prawnik specjalizujący się w sprawach związanych ze zdarzeniami drogowymi oraz odszkodowaniami komunikacyjnymi. Występuje on w imieniu Klientów nie tylko przed policją, prokuraturą oraz sądami, ale także przed ubezpieczycielami. Do jego głównych zadań należy pomaganie w uzyskaniu odszkodowania za straty wynikłe z wypadków, a także obrona sprawców w sprawach karnych oraz reprezentowanie rodzin osób poszkodowanych. Adwokat od wypadków pomoże wynegocjować ugodę z ubezpieczycielem oraz będzie wspierał swojego Klienta w trakcie procesu sądowego, jeżeli zaistnieje konieczność dochodzenia roszczeń przed sądem.
Poszkodowany lub sprawca wypadku może skorzystać z pomocy adwokata specjalizującego się w zdarzeniach komunikacyjnych, które miały miejsce m.in. na terenie Iłży.
Nasza Kancelaria Adwokacka zajmuje się również innego rodzaju sprawami. Sprawdź pełną ofertę Kancelarii.
Zobacz również: Dobry Adwokat od wypadków drogowych Radom
Tak. Zarówno podejrzany, jak i pokrzywdzony są stronami postępowania i mają prawo uczestniczyć w czynnościach z adwokatem. Również świadek, jeśli sprawa dotyczy jego praw, może korzystać z takiej pomocy.
Takie wezwanie oznacza, że dana osoba została uznana przez Policję lub Prokuraturę za sprawcę wykroczenia lub przestępstwa i będzie jej przedstawiony zarzut.
Jeżeli jesteś stroną postępowania, czyli podejrzanym, oskarżonym lub pokrzywdzonym, masz prawo zapoznawać się z aktami postępowania. Na Policji lub w Prokuraturze konieczne jest złożenie wniosku w tej kwestii. Jedynie wyjątkowo organy ścigania mogą odmówić udostępnienia dokumentów. Przed sądem można zapoznawać się z aktami na każdym etapie sprawy.
Masz prawo nie zgadzać się z opinią biegłego i najlepiej swoje argumenty przedstawić na piśmie. Uważna analiza takie opinii jest bardzo istotna, gdyż nierzadko zdarza się, że pominięto w niej istotny dowód w sprawie lub popełniono inne, ważne błędy. Na ogół po złożeniu pisma z uwagami do opinii, jej autor zostaje zobowiązany do odniesienia się do tych zastrzeżeń.
W pierwszej kolejności trzeba ustalić, jakie alkomat wskazał stężenie alkoholu w organizmie. Wartość do 0,2 promila nie podlega żadnej odpowiedzialności karnej, pomiędzy 0,2 a 0,5 promila dochodzi do popełnienia wykroczenia, zaś powyżej 0,5 promila mamy już do czynienia z przestępstwem. Co ważne, każdy alkomat posiada tzw. błąd pomiaru, który organy prowadzące postępowanie powinny wziąć pod uwagę.
Takich dowodów jest bardzo wiele. Obecnie coraz częściej można spotkać się z nagraniem z wideorejestratora samochodu lub kamery zamontowanej na budynku w okolicy wypadku. Bardzo ważne jest też prawidłowe zabezpieczenie miejsca zdarzenia przez Policję, czyli odpowiednie sfotografowanie pojazdów uczestniczących w wypadku, zmierzenie śladów hamowania, jeśli wystąpiło, i zabezpieczenie innych istotnych materiałów. Duże znaczenie mają też zeznania świadków. Bardzo często Policja lub sąd zlecają też sporządzenie opinii dotyczącej rekonstrukcji wypadku przez biegłego sądowego.
W takiej sytuacji można zgłosić szereg roszczeń i to zarówno w sprawie karnej, jak i cywilnej.
Przykładowo mogą to być:
Tak, osoby najbliższe mogą występować w takiej sprawie jako pokrzywdzeni. Oznacza to, że mają m.in. prawo uczestniczyć w czynnościach, zadawać pytania świadkom i biegłym, składać pisma procesowe, jak również ustanowić pełnomocnika procesowego (np. adwokata).
Jeżeli poszukują Państwo wsparcia profesjonalnego adwokata w innych sprawach niż dotyczących wypadków drogowych, zapraszamy do zapoznania się z kompleksową ofertą Kancelarii Adwokackiej Grzegorza Gębskiego.
Napisz, zadzwoń lub odwiedź naszą Kancelarię Adwokacką w Radomiu